پاسخ به سوالات متداول کار با فرمالو

در این صفحه سوالات متداول سرویس فرم ساز فرمالو و دیگر محصولات و خدمات فرمالو پیش روی شما قرار دارد. اگر سوالی در مورد امکانات و نحوه کار با فرمالو دارید، احتمالا جواب آن در این صفحه نهفته است.

اگر پرسشِ بی‌پاسخی درباره‌ی یکی از محصولات یا خدمات فرمالو یا هر یک از موضوعاتی که در این صفحه مشاهده می‌فرمایید، در ذهن دارید، می‌توانید روی موضوع مورد نظر کلیک کنید تا متداول‌ترین پرسش‌های مطرح شده از سوی کاربران را به همراه پاسخ‌های آن‌ها مشاهده کنید. ممکن است پرسش شما نیز مشابه یکی از این پرسش‌‌های متداول باشد.

اگر سوالی در ذهن داشتید که در این صفحه پاسخ آن را پیدا نفرمودید، حتما در بخش ارتباط با ما مطرح نمایید. این صفحه همواره با پرسش‌های پرتکرار تر شما به روز رسانی می شود.

۱. چگونه می توانم فرم خودم را به درگاه پرداخت وصل کنم؟

برای اینکار، اول لطفا گزینه روش‌های پرداخت را از منوی کنار پروفایل خود انتخاب نمایید و با ایجاد یک درگاه پرداخت جدید، اطلاعات درگاه خود را وارد نمایید. وارد کردن کد ترمینال (کد مرچنت) برای اتصال درگاه ضروری است.

اگر درگاه شما زرین پال است، کد مرچنت را در کلید خصوصی و کد ترمینال وارد نمایید و ذخیره نمایید.

پس از ساخت درگاه خود، کافیست فرم خود را ویرایش نمایید و در قسمت تنظیمات، قسمت فرم پرداخت دار را فعال نمایید. سپس از منوی ظاهر شده، درگاه پرداخت خود را انتخاب نمایید و فرم شما به صورت اتوماتیک به درگاه پرداخت متصل می شود.

برای استفاده بهینه از این امکان، می توانید از فیلد محصول برای ساخت محصولات خود و از قسمت محاسبات، برای ساخت فرمول‌های مختلف قیمت دهی استفاده نمایید. این امکان در نسخه پیشرفته و بالاتر موجود است.

۲. با حساب رایگان، چند تا فرم میتونم بسازم؟ چند تا پاسخ می تونم داشته باشم؟

استفاده از فرمالو هیچ محدودیتی ندارد! شما می توانید همزمان بی نهایت فرم بسازید و به اشتراک بگذارید. هر کدام از فرم های شما هم می توانند بینهایت پاسخ دریافت نمایند. کاملا رایگان!

در حال حاضر فرمالو قادر است برای هر فرم تا بیش از ۵ میلیون پاسخ دریافت نماید. پس نگران هیچ چیزی نباشید.

۳. اطلاعات ما دارای حساسیت بسیار بالایی است. آیا امکان دارد که دیتای ما فقط بر روی سرورهای خود ما ذخیره سازی شوند؟

این امکان در نسخه سازمانی (مدل on-premise) ما دیده است. شما می توانید با تهیه این نسخه سازمانی، یک سامانه کامل فرم ساز فرمالو را بر روی سرور خود به صورت اختصاصی داشته باشید و کنترل کامل بر روی امنیت دیتاهای خود را دارا باشید. برای تهیه و سفارش نسخه سازمانی، با ما در تماس باشید.

همچنین در این نسخه امکان توسعه ماژول‌های اختصاصی و اتوماسیون‌های اختصاصی نیز وجود دارد.

۴. چطور می توانم از پاسخ‌های فرم خود پرینت بگیرم؟

برای دریافت پرینت از هر یک از پاسخ‌های دریافتی، کافیست در پنل کاربری بر روی اسم فرم خود کلیک کرده، به جدول پاسخ‌ها بروید و روی پاسخ مورد نظر کلیک نمایید. سپس با انتخاب گزینه پرینت از بالای صفحه پرینت مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

همچنین شما می توانید از این امکان برای ذخیره پاسخ‌ها با فرمت pdf نیز استفاده نمایید.

۵. حجم عکس‌های آپلودی در فرم خود مثال لوگو و بنر‌ها چقدر باید باشد؟

برای استفاده بهینه در محیط وب، پیشنهاد می شود که حتما عکس‌های خود را به صورت کم حجم و کمتر از ۲ مگابایت آپلود نمایید. هرچقدر حجم عکسهای شما کمتر باشد، سرعت فرم شما بیشتر خواهد بود.

۶. می‌خواهم مدیریت فرم خود را با همکارم به اشتراک بگذارم. چطور باید انجام دهم؟

شما می توانید فرم‌های خود را با همکاران و هم تیمی های خود بدون محدودیت به اشتراک بگذارید و برای هر شخص، سطح دسترسی خاص اون را مشخص نمایید.

شما می توانید به مقدار دلخواه به هر همکار خود سطح دسترسی دهید. برای تعیین این دسترسی و اشتراک مدیریت فرم، کافیست بر روی منوی کنار اسم هر فرم کلیک نمایید، سپس ایمیل ثبت نامی او را در فرمالو وارد نمایید و دکمه ذخیره را بزنید.

۷. چطور می‌تونم ورود به فرم خود را محدود کنم؟ چطور برای ورود به صفحه فرم رمز بگذارم؟

با استفاده از امکان شرطی و قالب‌های آن، می توانید به آسانی هر کد ورودی که می‌خواهید برای فرم‌های خود تعیین نمایید و کل فرم و یا حتی قسمتی از فرم را password-protected و یا مخفی نمایید.

۸. چطور شرکت کنندگان فرم خود را احراز هویت کنم؟

برای اینکار، کافیست در فرم خود از فیلد مخصوص فرمالوی “احراز هویت موبایل” استفاده نمایید. این فیلد کاربران شما را با ارسال رمز پویا به شماره موبایل آنها احراز هویت می‌کند و امکان هرگونه تقلب را از فرم‌های شما می گیرد.

۹. چطور آزمون آنلاین با تصحیح اتوماتیک و پاسخنامه آنلاین بسازم؟

آزمون‌ساز فرمالو قابلیت تصحیح و نمره‌دهی اتوماتیک را داراست. معلمان، مدارس، دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها می‌توانند با استفاده از سیستم محاسبات، به سوالات آزمون‌ها بارم و امتیاز دهند. بدین ترتیب بعد از تکمیل فرم آزمون، نمره فرد به طور خودکار و اتوماتیک توسط آزمون‌ساز فرمالو محاسبه می‌شود و به مدیر فرم نمایش داده می‌شود.ورود به آزمون ساز آنلاین

با مشاهده راهنمای ویدئویی فرمالو با آزمون ساز فرمالو آشنا شوید:

۱۰. می‌خواهم هر نفر فقط یک بار حق شرکت در آزمون را داشته باشد

شما می توانید فرم‌ها و آزمون‌های خود را بر حسب شرکت کننده یکتا کنید و به هر شخص یکبار حق شرکت و پر کردن فرم را بدهید.

برای اینکار کافیست یکی از فیلدهای احراز هویت موبایل، شماره موبایل، ایمیل و یا کدملی را به فرم خود اضافه نمایید و آن را اجباری نمایید. سپس در تنظمیات فیلد، تیک یکتا بودن را فعال نمایید.

۱۱. چطور می توانم برای شرکت کنندگان و مخاطبان خود به صورت اتوماتیک پیامک ارسال کنم؟

این امکان در نسخه سازمانی فرمالو وجود دارد. پس از ارتقا می توانید پنل پیامکی خود را به فرمالو و سایر نرم افزارهای خود متصل نمایید.

۱۲. آموزش ساخت فرم شرطی: چطور می‌توانم فرم خود را بر اساس انتخاب‌های کاربران، عوض کنم؟

بعضی مواقع نیاز به فرم‌هایی داریم که باید در آنها فیلدهای شرطی داشته باشیم تا در شرایط خاص فیلدهایی را نمایش دهند یا نمایش ندهند. به عنوان مثال می‌خواهید با انتخاب استان، شهرهای مربوط به همان استان نمایش داده شود. یا با انتخاب جنسیت مرد گزینه‌های مربوط به نظام وظیفه نمایش داده شود.

در فرمالو این امکان به راحتی قابل پیاده سازی است. در این آموزش قصد داریم به شما بگوییم چطور می‌توانید این امکان را به فرم‌های خود اضافه کنید:

۱۳. حالت ارائه یا فرمالو لایو چیست و به چه درد می خورد؟

با حالت ارائه فرمالو می توانید نتایج فرم‌های خود را به اشتراک بگذارید و یا نظرسنجی‌های زنده با رای گیری آنی و پرسش و پاسخ بسازید! حالت ارائه فرمالو این امکان را به شما می‌دهد که برای مخاطبان خود نظرسنجی‌ها، پرسش و پاسخ و آزمون‌های زنده برگزار نمایید. این امکان برای برگزاری کلاس‌های درس و آزمون‌های تعاملی و همچنین ارتباط با مخاطبین رویدادها و نمایشگاه‌ها بسیار کاربرد دارد.


حالت ارائه به شما این امکان را می‌دهد که نتایج فرم‌های خود را به صورت زنده با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید و همچنین نمودارهای گزارشی زیبا بسازید. در اینجا می توانید با مثال‌های زنده حالت ارائه آشنا شوید: نقشه راه فرمالو – لیست استارتاپی تک پین – رای‌گیری کیفیت هواپیمایی‌های کشور

۱۴. پوشه‌ها چه کاربردی دارند؟

می‌توانید برای هر تیم و یا پروژه خود در فرمالو پوشه بسازید و فرم‌های آن را دسته بندی کنید. شما می توانید این پوشه‌ها را با تیم خود به اشتراک بگذارید و برای هر شخص سطح دسترسی خاص تعیین فرمایید.

پوشه ها هم علاوه بر فرم‌ها سطح دسترسی دارند. اگر کسی در تیم شماست، میتوانید پوشه مخصوص هر تیم و یا هر پروژه بسازید به تمام تیم به پوشه دسترسی دهید و همه فرم های مربوط را در آن بچینیند. 
اما اگر میخواهید به یک فرم در یک پوشه​، به کسی دسترسی دهید که نباید به آن پوشه دسترسی داشته باشد، کافیست فقط در همان فرم به آن شخص دسترسی مد نظر را بدهید. این فرم برای آن شخص، در صفحه فرم‌های اشتراکی در دسترس خواهد بود (اما به پوشه دسترسی نخواهد داشت).

۱۵. چطوری کد تخفیف برای فرم‌های سفارش و فاکتورهای آنلاین تعریف کنم؟

شما می‌توانید با استفاده از امکان محاسبات فرمالو، کدهای تخفیف متعدد تعریف نمایید و حتی فرمول تخفیف تعریف نمایید. برای شروع، یک فیلد متن کوتاه بسازین مثلا با عنوان کد تخفیف، سپس به صفحه محاسبات فرم خود بروید. در قسمت محاسبات روی آن فیلد کلیک فرمایید. سپس کد تخفیف را تعريف نمایید و به آن فرمول دهید. برای مثال اگر کد تخفیف برابر با blackfriday بود، قیمت کل را تقسيم بر 2 کن.

۱۶. چطور فرمی که ساختم را در وبسایت خود قرار دهم؟

برای اینکار کافی است بر روی منوی کنار هر فرم کلیک نمایید و گزینه “قرار دادن در وبسایت خود” و یا “ارسال و انتشار” را انتخاب نمایید.

گزینه‌های زیر به شما امکان می‌دهند کاملا با شخصی سازی کامل به طرق مختلف، فرم خود را وبسایت خود به طور کامل بارگذاری نمایید و آن را جزيی از وبسایت خود نمایید. روی یکی از گزینه ها کلیک فرمایید.

بیشتر وبسایت‌ها از جمله وبسایت‌هایی که با وردپرس، دروپال، جوملا و یا سرویس‌های وبسایت و فروشگاه ساز طراحی شده اند، با گزینه “اسکریپت” و یا “آیفریم” راحت تر هستد. بعد از کلیک کردن روی هر کدام از این دو گزینه، روی نمایش کد کلیک فرمایید و کد html داده شده را در بخش html وبسایت خود بگذارید.

بعد از آن صفحه خود را ذخیره نمایید و رفرش کنید تا فرم برای شما در وبسایت شما ظاهر شود.

۱۷. فیلد مخفی چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟

به صورت خلاصه، فیلد مخفی برای انتقال اتوماتیک اطلاعات به کار می رود. برای مثال شاید شما بخواهید آدرس مشتریان خود را که قبلا از آنها دریافت کردید، به صورت اتوماتیک در پایگاه داده خود وارد نمایید و یا نوع گوشی کاربران خود را به صورت اتوماتیک در فرم‌های آنها دریافت کنید. تمام اینها با فیلد مخفی امکانپذیر است.

برای استفاده از فیلد مخفی شما نیاز به برنامه نویسی دارید. در واقع فرمالو این امکان را به شما می دهد و وبسایت و یا اپلیکیشن خود را به فرمالو برای انتقال اطلاعات متصل نمایید. اطلاعات بیشتر در مورد نحوه استفاده از فیلد‌های مخفی را در اینجا مطالعه نمایید.

همچنین از این فیلد می توانید برای پر کردن اتوماتیک بر اساس URL Parameters هم استفاده نمایید.

۱۸. گزینه خصوصی کردن فیلدها به چه دردی می‌خورد؟

فیلد خصوصی برای تکمیل قسمت های فرم شماست بدون اینکه اطلاعات را از کاربران دریافت نمایید. این فیلدها فقط توسط مدیران فرم قابل مشاهده و تکمیل هستند.

برای مثال شما فرم استخدامی ساختید و میخواهید وضعیت هر رزومه دریافتی را ثبت کنید. شما می توانید یک فیلد خصوصی وضعیت رزومه به فرم خود اضافه کنید و با ویرایش هر پاسخ دریافتی، برای رزومه‌های دریافتی وضعیت ردشد/قبول شده و…بزنید. این تغییرات توسط تمام مدیران فرم شما و کسانی که شما سطح دسترسی به آنها دادید قابل مشاهده خواهند بود اما برای پر کنندگان فرم مخفی است.

آموزش فیلدها در فرم ساز فرمالو
روش ارسال داده‌ها از یک فرم به فرم دیگر
روش ارسال داده‌های یک فرم به فرم دیگر
بارگذاری مقادیر پیش فرض در فرم خود
چگونه فرم خود را با مقادیر پیشفرض بارگذاری کنیم؟

Getting started is easy

Start organizing your data with Formaloo.