گوگل فرم چیست؟ آموزش و مقایسه امکانات فرم نگار گوگل و فرمالو

فرم نگار گوگل یکی از معروفترین فرم سازهای دنیا است و بر اساس ذخیره سازی داده ها بر روی فایل (اکسل و متنی) کار می کند. یکی از برتری های سرویس فرم ساز گوگل، راحتی کار کردن با آن، دسترسی آسان و رایگان بودن آن است. به همین دلیل برای انجام نظرسنجی های کوچک و پرسشنامه های دانشگاهی کاربرد زیادی دارد.

اما محدودیت های فرم ساز گوگل از جمله اینکه فاقد پایگاه داده (Database) بوده و بر اساس فایل بودن آن، باعث شده که نتوان به صورت گسترده ای از آن استفاده کرد. این مشکل اساسی باعث شده است که از گوگل فرم برای ساخت فرم‌های مهم استفاده نشود و بیشتر برای پرسشنامه های موقت استفاده شود.

جایگزین گوگل فرم

فرمالو ابزاری نیرومند برای ساخت و طراحی انواع فرم (آزمون آنلاین، پرسشنامه، نظرسنجی و …) محسوب می‌شود که استفاده از آن هم بسیار آسان است و هم رایگان. با فرمالو می‌توانید به راحتی و رایگان آزمون برگزار نمایید، نظرسنجی ایجاد کنید و در کنارش مشخصاتی چون نام، نام خانوادگی، شماره دانشجویی، نظرات و نیز ایمیل‌های کاربران را ذخیره نمایید. برای استفاده از آن نیازی به هیچ‌گونه ابزار اضافه‌ای نیست و تنها با داشتن یک ایمیل و یا شماره موبایل و مرورگری چون گوگل کروم یا فایرفاکس و هر نوع دیگری مثل سافاری، اپرا و حتی اینترنت اکسپلورر می‌توانید هر نوع آزمونی را طراحی نمایید.

فرمالو هم دقیقا مثل گوگل فرم، نیاز به نصب هیچ‌گونه نرم‌افزار دیگری ندارد و تنها با یک مرورگر و هر سرعت اینترنتی قابل استفاده است..

جایگزین پیشنهادی ما سرویس فرم ساز رایگان فرمالو است. فرمالو علاوه بر اینکه تمامی امکانات فرم ساز گوگل را دارد، امکانات بسیار بیشتری را نیز در اختیار شما قرار می هد.

چند برتری فرم ساز و آزمون ساز فرمالو نسبت به فرم نگار گوگل:

۱. نمایش‌های فرم های گوگل در موبایل‌ها و تبلت ها مشکلات فراوانی دارد

طبق آخرین آمار مارچ ۲۰۲۱، به طور متوسط ۸۰٪ پاسخ دهندگان شما و بازدیدکنندگان شما از روی موبایل فرم‌های شما را مشاهده می کنند. به احتمال زیاد خود شما هم در موبایل دارید این مطلب را مطالعه می فرمایید.

متاسفانه طراحی فرم گوگل برای نمایشگرهای موبایل اصلا مناسب نیست و باعث نارضایتی بسیاری از پاسخ دهندگان می شود. اگر دوست دارید فرم شما سازگار با موبایل و تبلت باشد، بهتر است از گوگل فرم استفاده نکنید.

فرم‌های فرمالو با تمامی گوشی های موبایل و تبلت ها با سایزهای مختلف کاملا سازگار بوده و حتی امکان طراحی مخصوص موبایل (فرم های چند صفحه‌ای)‌ را به شما می دهد که بسیار طراحی زیبا و کاربردی در موبایل‌هل دارد.

۲. گوگل فرم قابلیت اتصال به درگاه های پرداخت را ندارد

شما می توانید در صورت نیاز، کاربران خود را پس از پر کردن فرم و دریافت اطلاعات، به صفحه پرداخت بفرستید و پرداخت های آنها را با درگاه های پرداخت بانکی و یا درگاه های پرداخت واسط مدیریت و دریافت نمایید. گزارش پرداخت های خود را نیز به صورت آنی داشته باشید و آنها را به تفکیک مدیریت نمایید.

همچنین پنل کاملی برای مدیریت سفارشات خود داشته باشید و همه چیز را در یک جا مدیریت و کنترل نمایید.

۳. فرم های گوگل بسیار بد در وبسایت شما قرار می گیرد و با وبسایت و اپلیکیشن شما یکپارچه نیست

متاسفانه فرم ساز گوگل برای قرارگیری در وبسایت ها طراحی نشده است و با قرار دادن آن، نتیجه بسیار بد بصری را شاهد خواهید بود. در حالی که فرمالو دقیقا به همین منظور طراحی شده است و با تمامی وبسایت ها با هر طراحی و معماری، قابلیت یکپارچه شدن ۱۰۰ درصدی دارد.

۴. دسترسی به دیتای فرم نگار گوگل با API میسر نیست، نمی توان از آن برای توسعه فنی محصول خودمان استفاده کنیم

فرمالو برای توسعه دهنگان حرفه ای که خواستار استفاده از امکانات فرمالو در وب سرویس های خود می باشند، دسترسی کامل API فراهم کرده است تا با کمترین هزینه، بتوانید سیستم های خود را توسعه دهید و از امکانات فرمالو بهره ببرید.

۵. گوگل فرم قابلیت حذف شدن اسم و برند گوگل را ندارد

فرمالو برای حرفه‌ای ها طراحی شده است و در دل آن قابلیت های اختصاصی فراوانی وجود دارد. شما می توانید در وبسایت و اپلیکیشن خود از نسخه سازمانی فرمالو استفاده کنید، بدون اینکه هیچ نامی از فرمالو باشد. طراحی فرم نیز دقیقا می تواند در ردیف طراحی سایت شما باشد. با این امکان شما تمامی امکانات فرم را با کمترین هزینه ممکن به وبسایت خود اضافه می نمایید بدون اینکه هیچ هزینه ای کنید و یا کدنویسی جدیدی انجام دهید.

۶. گوگل فرم برای تعداد بالای پاسخ‌ها، دیتاهای حساس، امنیتی و ارزشمند مناسب نیست

نسخه سازمانی فرمالو دقیقا برای همین نیاز طراحی و توسعه داده شده است: یک سامانه کامل فرم ساز فرمالو را بر روی سرور خود به صورت اختصاصی داشته باشید و کنترل کامل بر روی امنیت دیتاهای خود را دارا باشید.

در نسخه سازمانی فرمالو امکان رمزنگاری پایگاه داده، قرارگیری اطلاعات در سرورهای اختصاصی شما و مدیریت چند لایه اطلاعات موجود است.

۷. فرم ساز گوگل با زبان فارسی مشکل دارد

متاسفانه هنوز فرم ساز گوگل برای زبان فارسی بهینه نشده است و هم از لحاظ زیبایی و هم عملکرد مشکلات فراوانی دارد. در این زمینه فرم ساز فرمالو می تواند برای وبسایت های فارسی و استفاده های مختلف بسیار بهتر عمل کرده و نتیجه بهتری را هم برای شما و هم مخاطبان شما رقم بزند.

۸. فرم ساز گوگل با وردپرس و جوملا مشکل دارد

همانطور که مطرح شد، متاسفانه فرم ساز گوگل برای قرارگیری در وبسایت ها طراحی نشده است و با قرار دادن آن، نتیجه بسیار بد از لحاظ زیبایی را شاهد خواهید بود. در حالی که فرمالو دقیقا به همین منظور طراحی شده است و با تمامی وبسایت ها با هر طراحی و معماری، قابلیت یکپارچه شدن ۱۰۰ درصدی دارد.

فرمالو با سیستم مدیریت محتوای وردپرس، جوملا و بیش از ۳۰ سیستم دیگر کاملا تست شده است و مطابقت ۱۰۰ درصدی بدون هیچ مشکلی را داراست.

فرم ساز انلاین فرمالو با هدف ساده ساختن فرآیند ساخت هرگونه فرم ساده و پیشرفته ای بدون هیچ دانش برنامه نویسی ساخته شده است. در چند ثانیه فرم مطلوب خود را بسازید و منتشر کنید. حتی می توانید فرم های خود را در وبسایت و اپلیکیشن خود و یا حتی کانال تلگرام خود اضافه و استفاده نمایید:

۹. گوگل فرم برای ساخت آزمون آنلاین مناسب نیست

اساس گوگل فرم برای ساخت پرسشنامه طراحی شده است، به همین دلیل امکانات لازم برای ساخت آزمون های آنلاین را ندارد. در مقابل فرمالو، داری یک آزمون ساز آنلاین اختصاصی است که امکانات زیر را به شما برای ساخت آزمون آنلاین بدون محدویدت تعداد شرکت کنندگان دارد.

با آزمون ساز آنلاین و رایگان فرمالو، بدون محدودیت برای هر تعداد دانش‌آموز و دانشجو، آزمون‌های هوشمند، امتحان‌های آنلاین، پرسشنامه، فرم حضور غیاب و حتی فرم تحویل تمرین بسازید. مشاهده نمونه آزمون آنلاین

مدرسان، معلمان، دانشگاه‌ها و مدارس می توانند از امکاناتی نظیر تصحیح اتوماتیک امتحان ها، پاسخنامه آنلاین، امتیازدهی و نمره دهی آنلاین، احراز هویت موبایل و… بهره مند شوند. سرویس ضد تقلب و احراز هویت فرمالو این امکان را برای هزاران دانشگاه، موسسه آموزشی و مدارس فراهم آورده که بدون هیچ مشکلی تمام آزمون های خود را آنلاین برگزار نمایند.

ساخت آزمون آنلاین فقط با چند درگ و دراپ ساده
تنظیم مدت زمان پاسخ‌دهی (تایمر) به آزمون آنلاین
محاسبه خودکار نمره آزمون آنلاین برای هر آزمون‌دهنده 
ارائه نمره به شرکت کننده بلافاصله بعد از اتمام آزمون در صورت تمایل
بدون محدودیت در تعداد آزمون آنلاین 
خروجی اکسل و گزارش نمرات
امکان شرکت بیش از ۱۰ هزار نفر به صورت همزمان
امکان محدود سازی شرکت برای هر آزمون‌دهنده (یک بار هر نفر)
امکان احراز هویت آنلاین شرکت کنندگان بدون امکان تقلب
ارائه گزارش‌های تحلیلی، آماری برای دانشگاه‌ها، موسسه‌های آموزشی و دبیران
تصادفی‌سازی نمایش سوال‌های آزمون آنلاین
امکان ساخت آزمون آنلاین با پرداخت آنلاین (دریافت هزینه آزمون، قابلیت اتصال درگاه اختصاصی شما)
مکانیزم‌های پیچیده جهت جلوگیری از تقلب آزمون‌دهنده در فضای وب
طراحی آزمون آنلاین به زبان فارسی، انگلیسی، آلمانی، عربی و فرانسوی
امکان انتشار آزمون آنلاین از طریق وب، واتساپ، تلگرام، پیامک، سایت مدرسه، دانشگاه و غیره
ارائه خدمت پشتیبانی آنلاین
تنظیم تاریخ جهت شروع و پایان خودکار آزمون آنلاین
ارائه سطوح دسترسی برای مجتمع‌های آموزشی، موسسات آموزش عالی و دانشگاه‌ها
ارائه کارنامه اختصاصی به ازای هر آزمون‌دهنده
تنظیم نمره‌دهی روی سوالات و فرمولاسیون محاسبات نمره‌ها 
تحلیل داده حرفه‌ای آزمون‌ها و دانش آموزان
۱۰. در فرم نگار گوگل امکان آپلود فایل و به اصطلاح اتچ کردن فایل در فرم وجود ندارد:

با فرم ساز آنلاین فرمالو می توانید تا چند صد گیگابایت آپلود فایل داشته باشید. از آپلود فایل می توانید برای دریافت مقالات، ارائه ها، مدارک، فایل های مسابقات و… استفاده کنید و تمامی فایلها را دریافت و مدیریت نمایید.

فرمالو به شما یک فضای ابری کاملا اختصاصی می دهد که می توانید تمامی فایل های خود را در آن مشاهده فرمایید.

۱۱. اپلیکیشن اختصاصی فرمالو برای ساخت فرم و آزمون در موبایل در سریع ترین زمان ممکن

اپلیکیشن موبایل فرمالو هم اکنون توسط بیش از ۴۰ هزار کاربر استفاده می شود و به یکی از اساسی ترین اپلیکیشن های بسیاری از کسب و کارها بدل شده است. در دنیایی که موبایل حرف اول را می زند، اپلیکیشن فرمالو یک قدم دیگر به جلو برداشته است و با دو امکان جدید، زندگی را برای کسب و کار شما راحت می کند:

ابزارک

ابزارک ها، امکان جدید اپلیکیشن فرمالو هستند که به شما کمک می کنند کارهای روزمره کسب و کار خود را به صورت اتوماتیک انجام دهید. سرویس ابزارک ها با هدف سریع کردن انجام کارهای تکراری و وارد سازی اطلاعات روزمره هر کسب وکار طراحی شده اند و به شما کمک می کنند تا ۲۰٪ در وقت روزانه کارمندان خود صرفه جویی نمایید.

برای استفاده از ابزارک‌ها، به بخش ابزارک‌ها در اپلیکیشن موبایل فرمالو مراجعه نمایید.

فرم‌های آفلاین

بسیاری از کسب وکارهای محلی، از فرمالو برای مدیریت کسب و کار خود استفاده می کنند اما تا کنون در برخی نقاط که دسترسی به اینترنت مشکل بوده است، بسیار به کار آنها ضربه می خورده است.

حالا خوشحالیم که اعلام کنیم که با انتشار قابلیت پر کردن فرم‌ها به صورت آفلاین، این دسته از کسب و کارها بسیار تجربه بهتری دارند. با استفاده از این سیستم شما می توانید هر تعداد فرم‌های خود را به ثبت کنید حتی بدون دسترسی به اینترنت، و زمانی که به اینترنت متصل شدید، فرم‌های شما به صورت اتوماتیک با فضای ابری شما سینک می شوند و دیتای شما در پایگاه داده شما به روز رسانی می شود.

با این قابلیت کسب و کارها حتی بدون اینترنت می توانند از خدمات فرمالو حتی در بدون دسترسی ترین مناطق، استفاده کنند.

آموزش ویدئویی ساخت فرم در فرمالو

آموزش و توضیح تمامی امکانات فرم ساز آنلاین فرمالو:

ساخت آزمون با تصحیح اتوماتیک و نمره دهی آنلاین:

آموزش فیلدها در فرم ساز فرمالو
روش ارسال داده‌ها از یک فرم به فرم دیگر
روش ارسال داده‌های یک فرم به فرم دیگر
بارگذاری مقادیر پیش فرض در فرم خود
چگونه فرم خود را با مقادیر پیشفرض بارگذاری کنیم؟

Getting started is easy

Start organizing your data with Formaloo.