آموزش ساخت فرم و پایگاه داده با فرمالو: آشنایی با فیلدهای ساده و پیشرفته

یک ابزار ساخت فرم حرفه‌ای و ایده‌آل باید فیلدهای اطلاعاتی متنوعی را در اختیار کاربران خود قرار دهد. تنوع فیلدها نه تنها طراحی فرم را ساده‌تر می‌کند، بلکه امکان ساخت دسته بسیار متنوعی از فرم‌ها را فراهم می‌کند. در فرم‌ساز آنلاین فرمالو فیلدهای بسیار پیشرفته و مختلفی را می‌توان برای ساخت انواع فرم‌ها بکار برد. از جمله این فیلدها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فرمالو چیه؟

با فرمالو می‌تونید هرگونه فرم، آزمون، نظرسنجی، پرسشنامه و یا هر اپلیکیشن دیگه‌ای رو تو چند ثانیه بسازید!

برخی امکانات فرمالو:

 • بی‌نهایت فرم‌، پاسخ‌، و فیلد، کاملا رایگان!
 • دسترسی به بیش از ۱۰۰ قالب از پیش ساخته شده
 • امکان تعیین سطح دسترسی برای تیم و همکاران
 • آزمون ساز پیشرفته به همراه محاسبه اتوماتیک نمره و ارائه کلید سوالات و پاسخنامه به شرکت کنندگان
 • سیستم پیشرفته ضد تقلب، تصادفی سازی سوالات و گزینه‌ها و احراز هویت 
 • قابلیت احراز هویت شرکت کنندگان و محدود سازی تعداد شرکت کردن هر شخص
 • حالت آفلاین: جمع‌آوری دیتا هر زمان، هر مکان، بدون اینترنت
 • امکان شرطی کردن فرم‌ها به همراه محاسبات، فلوچارت و منطق پیشرفته
 • اتوماسیون فرمالو با بیش از ۳۰۰۰ نرم افزار دیگر
 • ارسال ایمیل و پوش نوتیفیکیشن اطلاع رسانی
 • امکان اضافه کردن درگاه پرداخت خود و ساخت فرم‌های پرداخت دار
 • حالت ارائه: نتیجه فرم‌ها رو به صورت عمومی نمایش دهید! ساخت نظرسنجی زنده، پرسش و پاسخ، و گزارش دهی و افزایش تعامل با کاربر.
 • و صدها امکان دیگر!

در این ویدئو می‌توانید با انواع فیلدهای ساده و پیشرفته فرم ساز فرمالو در عمل آشنا شوید:

در اینجا می‌توانید آموزش نسخه موبایل فرمالو را نیز مشاهده نمایید:

مشاهده فیلد‌های فرمالو در عمل (نمونه آنلاین)

فیلد‌های ساده:

فیلد متن کوتاه
در مواردی که کاربر باید یک متن کوتاه را در پاسخ به یک سوال وارد ‌کند، می‌توان از فیلد تک‌خطی استفاده کرد. به طور مثال برای فیلد‌های نام و نام خانوادگی، انواع کد‌ها، عنوان شغل و… فیلد تک‌خطی یک گزینه مناسب است.

فیلد ایمیل
اگر می‌خواهید از کاربران خود ایمیل دریافت کنید، این فیلد بهترین دوست شماست. این فیلد قابلیت محدود کردن استفاده به یکبار (غیر قابل تکرار) به ازای هر کاربر را دارد (یکتا سازی پاسخ).

فیلد تلفن
این فیلد برای دریافت شماره تماس از کاربران کاربرد دارد. شما می‌توانید تعیین نمایید که نوع شماره تلفنی که می‌خواهید چیست (موبایل، شماره ثابت و یا هردو) و این فیلد به صورت اتوماتیک برای شما اعتبارسنجی را انجام می‌دهد.

این فیلد قابلیت محدود کردن استفاده به یکبار (غیر قابل تکرار) به ازای هر کاربر را دارد (یکتا سازی پاسخ).

فیلد متن بلند
اگر متن وارد شده توسط کاربر طولانی‌ باشد، می‌توان از فیلد چندخطی استفاده کرد. فیلد آدرس، نوشتن توضیحات و ارسال نظرات، چند مثال خوب برای استفاده از این نوع فیلد است.

فیلد تک انتخابی
یکی از رایج‌ترین فیلدها در فرم‌های مختلف، فیلدهای تک انتخابی هستند که در آنها کاربر از بین گزینه‌های موجود، فقط مجاز به انتخاب یک گزینه است. مثلا برای تعیین جنسیت می‌توان یک فیلد تک انتخابی با گزینه‌های مرد و زن تعریف کرد.

فیلد منوی کشویی
این فیلدهم مثل بالاتک انتخابی هستند و فقط نوع نمایش آن به صورت منوی کشویی است.

فیلد چند انتخابی
برای ساخت فرم، به فیلدهایی با قابلیت انتخاب همزمان چندین گزینه، نیاز است. به طور مثال می‌توان در فرم‌های استخدامی، یک فیلد مهارت‌های کامپیوتری با گزینه‌هایی مانند مهارت‌ تایپ، طراحی با فتوشاپ، استفاده از ابزارهای آفیس، کار با اینترنت و… ایجاد کرد که کاربر بتواند چندین مهارت را از بین آنها انتخاب کند.

فیلد عدد
یک فیلد مناسب و کاربردی برای گرفتن اطلاعاتی با ماهیت عدد است. امکان درج کاراکترهای دیگری به جز اعداد در این فیلد امکان‌پذیر نیست. این فیلد قابلیت محاسبه بر اساس اعداد را دارد و می توانید در محاسبات ریاضی و یا مالی از آن استفاده نمایید.

فیلد تاریخ
از این فیلد می‌توان برای دریافت تاریخ استفاده کرد. انتخاب سال، ماه و روز از طریق این فیلد امکان‌پذیر است. ثبت تاریخ تولد، تاریخ شروع بیمه، تاریخ پایان خدمت و … نمونه‌ای از کاربردهای آن است.

در این فیلد قادر خواهید بود بازه قابل قبول تعریف نمایید. مثلا از یک تاریخ تا یک تاریخ دیگر را فقط شرکت کنندگان بتوانند پر نمایند.

فیلد ساعت
این فیلد نیز مانند فیلد تاریخ، برای ثبت زمان ولی از نوع ساعت و دقیقه استفاده می‌شود.

فیلد بله / خیر
جواب برخی از سوالات صرفا یکی از گزینه‌های بله یا خیر هست. این سوالات را می‌توان با استفاده از فیلد تک انتخابی ایجاد کرد. اما راه ساده‌تر آن استفاده از فیلد بله / خیر است.

فیلد وبسایت
این فیلد فقط لینک‌های معتبر رو می‌پذیرد (URLs).

فیلد آپلود فایل (انواع فایل‌ها از جمله عکس، ویدئو و مستندات)
یک فیلد خاص اما کاربردی برای استفاده در فرم‌هایی است که نیاز به ارسال فایل توسط کاربر دارند. به طور مثال از این فیلد می‌توان برای پیوست رزومه، مدارک دانشگاهی، نمونه کارها و … استفاده کرد. این فیلد از تمام فرمت‌های مرسوم و متداول فایل‌ها پشتیبانی می‌کند.

شما در این فیلد می‌توانید نوع فایل ارسالی و حداکثر حجم ارسالی را نیز تعیین نمایید.

فیلد‌های پیشرفته:

فیلد نظرسنجی نوع NPS (امتیاز از ۰ تا ۱۰)
با استفاده از این فیلد شما قادر خواهید بود که نظرسنجی‌هایی با متد NPS برگزار نمایید و نتایج را آنالیز نمایید. همچنین از این فیلد برای هرگونه امتیازدهی بین ۰ تا ۱۰ می توانید استفاده نمایید.

رایج‌ترین سوال برای این نوع نظرسنجی این است:

«در مقیاس ۱ تا ۱۰، چقدر ممکن است ما را به یکی از دوستان خود توصیه کنید؟»

پاسخ‌ها به این سوال به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • ترویج کنندگان یا مروجان: مشتریانی که امتیاز ۹ یا ۱۰ داده‌اند. این دسته از افراد مشتریان وفادار و علاقه‌مند به برند شما هستند و به خرید از شما ادامه می‌دهند و با توصیه برند شما به دیگران به رشدتان کمک می‌کنند.
 • مشتریان منفعل: مشتریانی که امتیاز ۷ یا ۸ داده‌اند. این افراد از برند شما راضی هستند اما مشتریان مشتاقی به حساب نمی‌آیند و در برابر پیشنهادات رقبا آسیب‌پذیر هستند.
 • مشتریان معترض: مشتریانی که امتیاز ۰ تا ۶ داده‌اند. این افراد مشتریان ناراضی شما هستند و می‌توانند با ابراز نظرات منفی خود نسبت به برند به صورت دهان به دهان، به برند شما آسیب برسانند آو مانع رشد شما بشوند.

نمودارهای این فیلد شامل آنالیز و نمرده دهی شاخص NPS می باشند.

فیلد نظرسنجی نوع CSAT & CES (امتیاز از ۱ تا ۵ – ستاره‌ای و قلبی)
با استفاده از این فیلد شما قادر خواهید بود که نظرسنجی‌هایی با متد CES یا CSAT برگزار نمایید و نتایج را آنالیز نمایید. همچنین از این فیلد برای هرگونه امتیازدهی بین ۱ تا ۵ می توانید استفاده نمایید.

اما این شاخص چگونه محاسبه می شود؟ معمولا بعد از نظرسنجی‌هایی که برای گرفتن بازخورد از مشتریان انجام می‌شود، سؤال زیر به روش‌های مختلف پرسیده می‌شود: «رضایت کلی خود را از خدماتی که به شما ارائه شده، چطور ارزیابی می‌کنید؟» و پاسخ‌دهندگان به رضایت خود از یک تا پنج نمره می‌دهند: خیلی ناراضی؛ ناراضی؛ خنثی؛ راضی؛ خیلی راضی. سپس نتایج حاصل معدل‌گیری می‌شوند تا شاخص رضایت مشتری ترکیبی به‌دست آید.

البته بیشتر مواقع امتیازات CSAT از صفر تا ۱۰۰ داده می‌شوند که ۱۰۰ نمایانگر رضایت کامل است. برای محاسبه‌ شاخص رضایت مشتری، تعداد مشتریان راضی را در فرمول تعداد مشتریان راضی تقسیم بر تعداد پاسخ‌های نظرسنجی نوشته می شود.

فیلد احراز هویت موبایل (با رمز پویا)

در برخی از فرم‌های آنلاین طراحی شده، نیاز است تعدادی از مخاطبین برنامه برای یک پر کردن یک فرم خاص مشخص شوند. در این صورت می‌توان از فیلد احراز هویت موبایل استفاده نمود و تمام کسانی که فرم را پر می کنند، احراز هویت شوند.

در این حالت، هیچکس قادر به پر کردن فرم‌های شما و حتی مشاهده سوالات بدون احراز هویت، نخواهد بود.

فیلد شهر و استان
با قرار گرفتن فیلد تقسیمات کشوری در فرم، کاربر می‌تواند استان‌ها، شهرها و … را انتخاب نماید. این فیلد می‌تواند بخشی از دریافت یک آدرس باشد.

فیلد بخش جدید

با فیلد بخش می‌تونید فرم خودتون رو بخش‌بندی کنید یا از اون برای ساخت هر نوع سندی استفاده کنید.

درست مثل یه فایل متنی مثل ماکروسافت ورد، می‌تونید تصاویر، جداول، لیست‌ها، پیوندها و هر چیزی که می‌خواید داشته باشید! در واقع می توانید با این فیلد، صفحات فرود ویا صفحات اطلاعاتی درست نمایید.

فیلد صفحه جدید

با استفاده از این فیلد در فرم‌های تک صفحه‌ای، می توانید فرم خود را به چند صفحه به صورت دلخواه تقسیم کنید و در هر صفحه، قسمتی از فرم خود را نشان دهید.

فیلد ویدئو

شما می توانید ویدئوهای خود را در آپارات و یا یوتیوب مستقیم در فرم‌های خود بارگزاری نمایید.

فیلدهای ماتریسی و جدول
یکی از فیلدهای پرکاربرد در فرم‌های نظرسنجی و اتوماسیون، فیلدهای ماتریسی و جدول است. این دو فیلد این امکان را به کاربر می‌دهند که در پاسخ به یک یا چند سوال، چندین بار پاسخ دهد. برای درک بهتر می‌توان یک فایل اکسل را در نظر گرفت که ستون‌های ثابتی دارد. این ستون‌ها همان سوالات جدول هستند. در زیر این ستون‌ها و به ازای هر ردیف می‌توان یک پاسخ به سوالات داد.
به کمک فرم ساز فرمالو می‌توان جدولی با ستون‌های مشخص ایجاد کرده تا کاربر در پاسخ به آن بتواند چندین بار پاسخ بدهد. نمونه استفاده از این فیلدها را می‌توان در پاسخ به سوالاتی مانند سوابق تحصیلی، مشخصات فرزندان، سابقه بیماری‌ها و … مشاهده کرد.

به طور خلاصه، با داشتین این فیلدها، می توانید چند سوال خود را تبدیل یه یک سوال نمایید.

فیلد محصول

با فیلد محصول فرمالو می توانید بینهایت محصول در فرم خود تعریف کنید و با اتصال به درگاه پرداخت اختصاصی خود، به راحتی آنها را بفروشید. دیگر نیاز به زدن وبسایت و… ندارید! این امکان مخصوصا به درد فروشگاه های فعال اینستاگرامی و تلگرامی می خورد که به ساده ترین حالت ممکن می خواهد فروش آنلاین داشته باشند.

فیلد محصول دارای قابلیت‌های همچون قیمت (متصل به بخش محاسبات و درگاه اگر بخواهید)، آلبوم تصاویر (مشابه وبسایت‌های فروشگاهی) و همچنین قابلیت تعیین بازه خرید (مثلا حداکثر ۳ تا و یا حداقل ۵ تا) می‌باشد.

فیلد مخفی

به صورت خلاصه، فیلد مخفی برای انتقال اتوماتیک اطلاعات به کار می رود. برای مثال شاید شما بخواهید آدرس مشتریان خود را که قبلا از آنها دریافت کردید، به صورت اتوماتیک در پایگاه داده خود وارد نمایید و یا نوع گوشی کاربران خود را به صورت اتوماتیک در فرم‌های آنها دریافت کنید. تمام اینها با فیلد مخفی امکانپذیر است.

برای استفاده از فیلد مخفی شما نیاز به برنامه نویسی دارید. در واقع فرمالو این امکان را به شما می دهد و وبسایت و یا اپلیکیشن خود را به فرمالو برای انتقال اطلاعات متصل نمایید. اطلاعات بیشتر در مورد نحوه استفاده از فیلد‌های مخفی را در اینجا مطالعه نمایید.

همچنین از این فیلد می توانید برای پر کردن اتوماتیک بر اساس URL Parameters هم استفاده نمایید.

خصوصی کردن فیلدها

فیلد خصوصی برای تکمیل قسمت های فرم شماست بدون اینکه اطلاعات را از کاربران دریافت نمایید. این فیلدها فقط توسط مدیران فرم قابل مشاهده و تکمیل هستند.

برای مثال شما فرم استخدامی ساختید و میخواهید وضعیت هر رزومه دریافتی را ثبت کنید. شما می توانید یک فیلد خصوصی وضعیت رزومه به فرم خود اضافه کنید و با ویرایش هر پاسخ دریافتی، برای رزومه‌های دریافتی وضعیت ردشد/قبول شده و…بزنید. این تغییرات توسط تمام مدیران فرم شما و کسانی که شما سطح دسترسی به آنها دادید قابل مشاهده خواهند بود اما برای پر کنندگان فرم مخفی است.

فیلد موقعیت جغرافیایی یا GeoLocation
یک فیلد کاربردی برای تعیین موقعیت جغرافیایی یا لوکیشن (Location) است. کاربر هنگام تکمیل این فیلد می‌تواند نقطه‌ای را در نقشه جغرافیایی مشخص کند. این نقطه می‌تواند مکان فعلی کاربر و یا محل دیگری باشد. محل فعلی کاربر به صورت خودکار و از طریق GPS دستگاه هوشمند یا قابلیت لوکیشن مرورگر قابل تعیین است.

فیلد بارکدخوان (قابلیت اسکن بارکد، QR و کد)

با استفاده از این فیلد می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن موبایل فرمالو، به صورت اتوماتیک، در فرم های خود بارکد محصولات و یا هر نوع کد QR و بارکدی را اسکن نمایید و اتوماتیک وارد نمایید.

فیلد امضای دیجیتال

با استفاده از این فیلد می‌توانید به فرم‌های خود قابلیت امضای دیجیتال اضافه نمایید و از مخاطبان امضای آنها را دریافت نمایید.

فیلد کد ملی

این فیلد به شما کمک می‌کند که کد ملی مخاطبان خود را دریافت نمایید و از وارد شدن کد ملی جعلی نیز جلوگیری نمایید.

فیلد ارتباطی (lookup)

این فیلد به شما این امکان را می‌دهد که فرمهای خود را به هم متصل نمایید و نتایج فرم‌های خود را جستجو نمایید و استفاده نمایید. در واقع می توانید با استفاده از این فیلد و با داشتن چند فرم، یک اپلیکیشن کامل برای کسب و کار خود بسازید.

این فیلد امکان Query زدن در پاسخ‌های فرم‌های شما را نیز برای شما به شکل دلخواه شما فراهم می‌کند.

در اینجا می‌توانید یک نمونه از استفاده این فیلد را مشاهده نمایید.

آموزش فیلدها در فرم ساز فرمالو
روش ارسال داده‌ها از یک فرم به فرم دیگر
روش ارسال داده‌های یک فرم به فرم دیگر
بارگذاری مقادیر پیش فرض در فرم خود
چگونه فرم خود را با مقادیر پیشفرض بارگذاری کنیم؟

Getting started is easy

Start organizing your data with Formaloo.